15 Tahoe-area athletes headed for Sochi


By USSA

PARK CITY — The U.S. Ski and Snowboard Association has nominated a record 94 athletes to the 2014 U.S. Olympic Team that will compete in Sochi. Fifteen are from the greater Lake Tahoe area, including Mammoth.

The team includes eight athletes who have previously won Olympic gold.

The team is significantly larger than the 76 athletes named in 2010 because of the addition of halfpipe and slopestyle skiing, slopestyle snowboarding, parallel slalom snowboarding and women’s ski jumping.

Athletes range in age from 15 to 37.

Olympian Todd Lodwick was named to his sixth Olympic Team, matching the most ever by a Winter Olympian.

The Games begin with women’s moguls and men’s slopestyle snowboarding qualifications Feb. 6, a day before the Opening Ceremony.

The Olympic gold medalists competing for more hardware are:

Billy Demong, nordic combined large hill

Kelly Clark, halfpipe snowboarding

Hannah Kearney, moguls

Ted Ligety, alpine combined

Julia Mancuso, giant slalom

Bode Miller, alpine super combined

Hannah Teter, halfpipe snowboarding

Shaun White, halfpipe snowboarding,

Those who have won the most medals are:

Miller, alpine skiing – 5

Mancuso, alpine skiing – 3

White, halfpipe snowboarding – 2

Demong, nordic combined – 2.

The athletes are:

Alpine

Men

David Chodounsky, Crested Butte, Colo.

Erik Fisher, Middleton, Idaho

Travis Ganong, Squaw Valley

Jared Goldberg, Holladay, Utah

Tim Jitloff, Reno

Nolan Kasper, Warren, Vt.

Ted Ligety, Park City

Bode Miller, Franconia, N.H.

Steven Nyman, Sundance, Utah

Marco Sullivan, Squaw Valley

Andrew Weibrecht, Lake Placid, N.Y.

Women

Stacey Cook, Mammoth

Julia Ford, Holderness, N.H.

Julia Mancuso, Squaw Valley

Megan McJames, Park City

Laurenne Ross, Bend, Ore.

Mikaela Shiffrin, Eagle-Vail, Colo.

Leanne Smith, North Conway, N.H.

Resi Stiegler, Jackson Hole, Wyo.

Jacqueline Wiles, Aurora, Ore.

Cross Country

Men

Erik Bjornsen, Winthrop, Wash.

Kris Freeman, Concord, N.H.

Brian Gregg, Winthrop, Wash.

Simi Hamilton, Aspen

Noah Hoffman, Aspen

Torin Koos, Leavenworth, Wash.

Andy Newell, Shaftsbury, Vt.

Women

Sadie Bjornsen, Winthrop, Wash.

Holly Brooks. Anchorage, Alaska

Sophie Caldwell, Peru, Vt.

Jessie Diggins, Afton, Minn.

Kikkan Randall, Anchorage, Alaska

Ida Sargent, Orleans, Vt.

Liz Stephen, East Montpelier, Vt.

Freestyle

Men’s Aerials

Mac Bohonnon, Madison, Conn.

Women’s Aerials

Ashley Caldwell, Ashburn, Va.

Emily Cook, Belmont, Mass.

Men’s Halfpipe

Aaron Blunck, Crested Butte, Colo.

Lyman Currier, Boulder, Colo.

David Wise, Reno

Torin Yater-Wallace, Aspen

Women’s Halfpipe

Maddie Bowman, Meyers

Annalisa Drew, Andover, Mass.

Brita Sigourney, Carmel

Angeli VanLaanen, Bellingham, Wash.

Men’s Moguls

Patrick Deneen, Cle Elum, Wash.

Bradley Wilson, Butte, Mont.

Women’s Moguls

Hannah Kearney, Norwich, Vt.

Heidi Kloser, Vail

Heather McPhie, Bozeman, Mont.

Eliza Outtrim, Hamden, Conn.

Men’s Slopestyle

Bobby Brown, Breckenridge, Colo.

Joss Christensen, Park City

Nick Goepper, Lawrenceburg, Ind.

Gus Kenworthy, Telluride, Colo.

Women’s Slopestyle

Keri Herman, Bloomington, Minn.

Julia Krass, Hanover, N.H.

Devin Logan, W. Dover, Vt.

Maggie Voisin, Whitefish, Mont.

Men’s Skicross

John Teller, Mammoth Lakes

Nordic Combined

Billy Demong, Vermontville, N.Y.

Bryan Fletcher, Steamboat Springs, Colo.

Taylor Fletcher, Steamboat Springs, Colo.

Todd Lodwick, Steamboat Springs, Colo.

Ski Jumping

Men

Nick Alexander, Lebanon, N.H.

Nick Fairall, Andover, N.H.

Peter Frenette, Saranac Lake, N.Y.

Anders Johnson, Park City,

Women

Sarah Hendrickson, Park City

Jessica Jerome, Park City

Lindsey Van, Park City

Snowboarding

Men’s Halfpipe

Greg Bretz, Mammoth Lakes

Danny Davis, Truckee

Taylor Gold, Steamboat Springs, Colo.

Shaun White, Carlsbad (rides for Northstar)

Women’s Halfpipe

Kelly Clark, W. Dover, Vt.

Kaitlyn Farrington, Sun Valley, Idaho

Arielle Gold, Steamboat Springs, Colo.

Hannah Teter, Meyers

PGS/PSL

Justin Reiter, Steamboat Springs, Colo.

Men’s Snowboardcross

Nick Baumgartner, Iron River, Mich.

Alex Deibold, Manchester Center, Vt.

Nate Holland, Squaw Valle

Trevor Jacob, Mammoth Lakes

Women’s Snowboardcross

Faye Gulini, Salt Lake City

Jackie Hernandez, Londonderry, Vt.

Lindsey Jacobellis, Stratton Mountain, Vt.

Men’s Slopestyle

Chas Guldemond, Reno

Sage Kotsenburg, Park City

Ryan Stassel, Anchorage

Shaun White, Carlsbad (rides for Northstar)

Women’s Slopestyle

Jamie Anderson, Meyers

Jessika Jensen, Rigby, Idaho

Karly Shorr, Truckee

Ty Walker, Stowe, Vt.

 

Print Friendly

About author

This article was written by admin

Comments

Comments (4)
  1. john hogan says - Posted: January 28, 2014

    all these atheletes and you could never tell going through town.

  2. mrs.t says - Posted: January 28, 2014

    John’s right – we need a banner across 50 congratulating our Tahoe area Olympians!! Come on city council do something uniting our community for a change!!’

  3. Old Long Skiis says - Posted: January 28, 2014

    mrs.t,
    I agree a banner celebrating our local athletes over hwy. 50 would be a great way to congratulate our local competitors in Sochi. If not over 50, maybe hung on those big posts by the historical society, museum, senior center… across the highway from the Sno-Flake drive in. Let’s cheer on the athletes from our area!
    I will say including Mammoth as part of Tahoe, a bit of a stretch, but on a 750 Norton Commando, dry roads and NO police cars in sight you can make it there in pretty good time, not that I would know anything about that, just sayin’…so I guess Mammoth is part of our region.
    Pray for snow, Old Long Skiis

  4. rock4tahoe says - Posted: January 30, 2014

    Great Job to all the Athletes mentioned! And some people on this blog still do not think we can build a thriving Year Round Training facility here in Tahoe to compete with Salt Lake City or Lake Placid?

Leave your comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *